KRÁĽOVÁ PRI SENCI: Včelárska paseka s tisícročnou včelou

,

Bzzzz, určite ste sa už stretli s výrokom slávneho pána Einsteina:

“Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života.”

Trochu desivé, však? Buďme radi, že tieto usilovné bzukadlá máme. Čo tak si trochu priblížiť ich svet? Vedeli ste, že v Kráľovej pri Senci sa nachádza múzeum včelárstva venované ich životu? Ešte na konci leta sme ho stihli navštíviť. Takže sa usaďte, uvarte si teplý čajík, nezabudnite si ho osladiť sladkým medíkom a hor sa do čítania.

Kdeže sa ukrýva Včelárska paseka?

Ako inak, aj k tomuto miestu sme sa dostali ako slepé kura k zrnu, či slepá včela k peľu.

Pôvodne sme si plánovali dať autoprestávku v Jelke a objaviť čarovné zákutie pri vodnom mlyne. Ale na našu smolu ho v tom čase práve rekonštruovali. Rýchlo sme tasili telefóny a zistili, že neďaleko sa nachádza včelárska paseka. Nooooo, možno pod prvú chvíľu by sme ju aj preskočili, ale nejaký ten týždeň dozadu sme pozerali s Malým výletníkom Fidlibuma (Nepoznáte? Pekná relácia pre malých zvedavcov, vysiela RTVS), kde dávali reportáž priamo z tohto múzea včelárstva.

Včelárska paseka nie je zrovna klasické kamenné múzeum. V prvom rade sme gúúúglili, čo to tá paseka znamená = menšie územie obklopené lesom, na ktorom boli vyrúbané stromy. A v druhom rade by sme toto včelárske múzeum nazvali skôr úľovým skanzemom.

Nájdete tu rozmanité včelie domčeky, či už v podobe kostolíka alebo muchotrávky. Objavíte obrovský včelín, ktorý ukrýva náradie včelárov, či tisícročnú včelu. Našli sme aj Perníkovú chalúpku. Ale pozor! Neskúšajte ju ochutnať! Mohli by ste si vylámať zúbky. Vo vnútri totiž nenájdete sladké dobroty, ale výtvarné diela detí, ktoré stráži ježibaba. A pre zvedavcov, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o živote včiel, pripravili v Včelárskej paseke aj náučný chodník.

Hľadá sa tisícročná včela

Včelárska paseka otvára svoje brány denne od 8:00 – 20:00 a vstupné je dobrovoľné. Hneď pri vstupe sa nachádza naľavo veľká lúka, kde môžete odparkovať svojho 4-kolesového tátoša. Počas našej návštevy sme si vychutnávali súkromie. Netušíme, či svoju úlohu zohrával fakt, že sme sa tam nachádzali počas pracovného dňa, ale nám iní návštevníci nechýbali. A skvele sme si to užívali.

Malý výletník bol nadšený! Ako usilovná včielka, lietal od úľu k úľu a hľadal včeličky. A našiel aj jednu obrovskú slovenskoznámu populárnu tisícročnu včelu v obrovskom včelíne. Na naše prekvapenie sa jej nezľakol. A áno, je to práve tá včela z filmu Tisícročna včela od Juraja Jakubiska.

My sme si zatiaľ vychutnávali pokoj, nemuseli sme sa obzerať, či sa nám Malý výletník stratí alebo sa rozbehne na cestu s autami. Niektorým sa môže zdať múzeum statické a málo interaktívne. Ale prečo by sme sa mali naháňať za premakanými zážitkami? Čo tak na chvíľu spomaliť, vypnúť myšlienkové pochody a započúvať sa či nejaké tie včielky započujeme ?

Malý včelí bonus

Fidlibum a včielky

Zaujíma vás reportáž s Fidlibumom? Nech sa páči Včelárska paseka v hlavnej úlohe je od 5:58 minúty v tomto videu.

Citáty a porekadlá o včielkach

Nielen Albert Einstein sa vyjadril o včielkach – myšlienky z citátov, či porekadiel vás možno prekvapia

Včielka Mája

No a čo by to bol za článok o včielkach, keby sme si nepripomenuli snáď najznámejšiu včeliu hrdinku. Pustite si s vašimi ratolesťami Včielku Máju a nalaďte sa na výlet za včielkami.

Páčil sa Vám náš článoček? Chceli by ste dostávať pravidelný prísun nových tipov a inšpirácií na výlety s deťmi? Nezabudnite sa na prihlásiť do nášho NOVINKOVA.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

31 Zdielaní
Zdieľaj