Úprimne? Pokiaľ existuje možnosť vyskúšať lokálne jedlo, tak si ju nikdy nenecháme ujsť. V meste sme mali k dispozícii dostatok času vypátrať parádne miesta, kde sme sa veľmi chutne najedli. Na našu radosť boli v Krakove mnohé reštaurácie vhodné aj pre deti. Trochu času nám to zabralo, kým sme ich našli. Vám to uľahčíme. Spísali sme pre vás naše kulinárske postrehy, ktoré sú pokračovaním nášho článku kam s deťmi za netradičnými zážitkami v Krakove. Prečítajte si naše tipy kde sa najesť v Krakove chutne a lokálne.
REŠTAURÁCIE
Kolanko Nº 6 (raňajky)
Nedeľa ráno. Prechádzali sme sa spiacou židovskou štvrťou Kazimierz. S malo dušičkou sme sa blížili k podniku Kolanko Nº 6, pretože všetko navôkol bolo zatvorené. Našťastie nás podnik nesklamal a už o 8mej sme patrili medzi prvých zákazníkov. Brunch u nich funguje tak, že zaplatíte pri vstupe 24 zł (dieťa 12 zł ), dostanete tanier a papáte, čo vám srdce ráči.
Zabudnite na klasické šunka, syr a praženica. Ok, aj tie tu nájdete, ale okrem toho sú tu aj fantastické šaláty, slané koláče, domáci chlieb, marmelády,… Na svoje si prídu aj vegetariáni. Niektoré chute boli trochu netradičné, ale o to viac sa nám to páčilo. V cene máte aj vodu, čierny čaj alebo kávu. My sme dochádzali naozaj spokojní. A evidentne sú veľmi populárni, pretože pri našom odchode už praskali vo švíkoch. P.S.: detské stoličky sú k dispozícii.
Pod Wawelem (obed s detským kútikom)
Tu sme porušili naše pravidlo „zutekaj pred masou ľudí“. Tušili sme, že Pod Wawelem bude obľúbená reštaurácia pre turistov v Krakove, ale takú masovku sme nečakali. Už pri vchode nás čakal rad. Fungujú vskutku originálne. Čašníčka stojí pri retro telefóne, ktorý pravidelne vyzváňa a ona dostáva informácie, kde môže usadiť nových hostí. Miesta sa uvoľnili pomerne rýchlo. Priestory sú obrovské a žije to tu ako na mravenisku. Stále je niekto v pohybe. V centrálnej časti dokonca hrala živá hudba. Prečo sme sa vybrali na toto hektické miesto?
- Varia tu obrovské porcie tradičnej poľskej kuchyne
- Nachádza sa tu mega obrovský detský kútik
Jedlo na tanieri naozaj pôsobilo ako pre dve osoby. Pri tých porciách nám ešte aj na večeru zostalo :-D. Chuťovo varia úžasné. Ochutnali sme tradične polievky ako žurek (kvasková), či cviklovú s mäsovými guličkami a bigos (kapusta s mäsom podávaná v chlebe). Náš tato vyskúšal špíz. Ten ani popisovať nebudem, pozrite foto. Majú aj samostatné detské menu (mínusový bod za nás – takmer každé s hranolkami). Čo sa jedla týkalo, tak to za tú masu ľudí stálo.
BONUS: ten detský kútik je naozaj veľký. Ide v podstate cez dve poschodia, nachádza sa v samostatnej časti určenej pre rodinky s deťmi. Náš Malý výletník sa tam dokonale vybláznil a rýchlejšiemu mu ušiel čas.
Čo sa nám ešte páčilo, že ste mohli cez sklo nazrieť aj do kuchyne a vidieť prípravu jedál. A ocenili sme aj prebaľovací pultík (aj keď taký provizórny, ale bol tam).
Przypiecek (obed)
Poznáte bratislavskú palacinkovú Lacinku? Keď sme vstúpili do reštaurácie Przypiecek (resp. pirohárne) v Krakove, tak sme si pripadali ako v našej obľúbenej palacinkárni. Malý podnik, kde v podstate predávajú len pirohy a nejaké tie základné poľské jedlá. Pirohy pripravujú čerstvé so všetkými možnými tradičnými príchuťami. My sme si nevedeli vybrať, tak sme skúsili sladký a slaný mix. Chutili výborne. Čerstvé a šťavnaté. Je to naozaj maličký podnik, ani len toalety tu nehľadajte. Za to sem chodí veľa domácich, čo nás utvrdilo v správnej voľbe.
KAVIARNE
Wesoła Cafe (raňajky)
Neďaleko Historylandu, ktorý sme navštívili hneď zrána, sme preskúmali túto nenápadnú kaviareň Wesoła Cafe. Na 1. pohľad pekná klasická, mierne hipsterká kavareň. Zaujalo nás ale, že bola tak preplnená hneď zrána. Pochopili sme, až keď sme si objednali raňajky. Nebíčko v papuľke. Náš tatinko ochkal spokojnosťou a ja som sa zaľúbila do ich pomazánok. Musím sa dopatráť receptúry. Detská stolička bola k dispozícii, prebaľovací pultík nie, ale v prípade núdze by som vedela na toalete improvizovať, priestor tam na to bol :-D.
Bal (olovrant s detským kútikom)
Pri našom príchode do Krakova sme navštívili ako prvé sklárne. Na tej istej ulici sa nachádza aj „Schindlerovo múzeum“ a galéria MOCAK. Ak sa vyberiete do týchto končín, môžete navštíviť aj dobre schované bistro Bal. Varia tu silnú kávu (tú náš tato ocenil po náročnej ceste), chutné jedlo a svoje si nájdu aj deti. Nachádza sa tu menší detský kútik. Na deti tu sú pravdepodobne zvyknutí, pretože v čase návštevy tu prebiehal kurz varenia pre deti. Objednáva sa na bare a keďže sú tu aj väčšie stoly, je bežné, že si k vám niekto prisadne.
Lajkonik (olovrant)
Kým kaviareň Bal otvárala náš výlet v Krakove, tak kaviarnička Lajkonik uzatvárala naše dobrodružstvo. To už sme sa len tak motkali centrom. Malý výletník už potreboval menšiu pauzu a tak sme hľadali útulnú kaviarničku. Všetko ale vyzeralo tak „turisticky“. Rozhodli sme sa prejsť o kúsok ďalej mimo Planty (park okolo historického centra). Super rozhodnutie. Náhodou sme našli kaviarničku Lajkonik.
Úplne obyčajná kaviarnička, poloprázdna. Ale tie zákusky! V ponuku mali tradičné poľské. Všetky vyzerali čerstvo a my sme sa nevedeli dohodnúť, čí zákusok chutí najlepšie. Detskú stoličku sme mali k dispozícii.
Ďalšie nami overené tipy, kde sa najesť v Krakove
Ak ste sa dočítali až sem, tak to budete isto taký nadšenci lokálneho jedla ako my. Tak ešte doplním pár super tipov:
obwarzanek – typické krakovské pečivo. Inde originál nenájdete. Ak vás chytí hlad, tak po ňom isto siahnite. V centre ich predávajú na každom kroku v modrých stánkoch. Ak chcete vyšší level, inširujte sa nami a navštívte mini workshop s hodinou pečenia tejto pochúťky (článok Krakov I).
slede – kým u nás patrí medzi lahôdkovú klasiku zavináč, tak Krakov má svoju reštauráciu so sleďovým kráľovstvom. Nenápadný podnik mimo hlavného turistického záujmu nás úplne dostal. Volá sa Ambasada Śledzia a ponúka slede na všetky možné spôsoby. My sme si dali zabaliť tri rôzne príchute. Večer na izbe sme sa do nich pustili a zostali sme v šoku. Chutili VYNIKAJÚCO. Ak máte radi tento typ jedla, tak toto je pre vás povinná zastávka.
koláče, zákusky, dezerty – ak chcete niečo lokálne, tak si v cukrárni vyberte krémowku (alá krémeš), sernik (niečo ako cheesecake), či szarlotku (jablkový koláč). Vyskúšali sme aj Pączki. Sú to vlastne šišky. Dočítali sme sa, že tradičný pączek plnia džemom z ruží. A veruže nám chutil. Neododali sme ani čokoládovému. Mňamka. Treba niekde nabrať tie vychodené kalórie.
mliečne bary – keď sa povie mliečny bar, predstavím si podnik, ktorý ponúka predovšetkým mliečne výrobku. To ale neplatí pre tunajšie mliečne bary. Fungujú skôr ako vývarovne, kde sa za lacný peniaz poriadne najete. Turisti ich vyhľadávajú pre ich autentickosť. My sme ich vynechali, pretože nám to časovo nevyšlo. V centre sa ich pár nachádza, takže aj toto je zaujímavá alternatíva, kde sa najesť v Krakove.
street food – pokiaľ sa budete motkať židovskou štvrťou Kazimierz, tak vedzte, že sa tu nachádzajú dva street food parky : TRUCKARNIA FOOD TRUCK PARK a JUDAH SQUARE FOOD TRUCK PARK. V čase našej návštevy ešte mali zatvorené, inak by sme popozerali, čo za dobroty ponúkajú.
detská kaviareň Likekonik – tak túto kaviareň som objavila až deň po odchode z Krakova. A trochu ma to mrzí. Nachádza sa priamo v centre a ide podľa popisu o detskú kaviareň. Krásny detský kútik, mnoho sprievodných akcií pre najmenších,… Kiežby vznikalo viac takýchto miest.
Wieliczka reštaurácia – počas nášho pobytu sme nevynechali ani Wieliczku. Priamo v soľnej bani sa nachádza aj reštaurácia, ktorá je svojou polohou rarita. Ak sa chcete najesť 125 metrov pod zemou, tak ste na správnom mieste. Tradične poľské jedlá si pripravujú priamo v bani. Nám chutilo a ani ceny neboli premrštené.
A to už je naozaj koniec. Samozrejme, že o tradičných jedlách by sa dalo písať donekonečna. Vypichli sme aspoň tie reštaurácie a podniky, ktoré nás sprevádzali našim výletom v Krakove. Verím, že sme vás inšpirovali a že si Krakov užijete plnými dúškami, tak ako my. Potešíme sa, ak nám dáte vedieť, ako sa vám toto mesto páčilo.
Comments (4)
Pingback: KRAKOV I : Kam s deťmi za netradičnými zážitkami | Malí Výletníci
Pingback: Kam v Krakove s deťmi? Spoznajte 5 originálnych tipov - Akčné mamy
Pingback: ŠIBENIK: Kam v okolí na výlet | Malí Výletníci
Pingback: KOŠICE II: Gurmánske potulky s deťmi | Malí Výletníci
Comments are closed.