Devínska Nová Ves, ktorá sa nachádza na severe Bratislavy, je často prehliadaná. To je veľká škoda, pretože ukrýva neskutočné poklady, predovšetkým pre nadšencov turistiky. Dnes si priblížime naše obľúbené miesto Sandberg. Nenáročná túra pre malých paleontológov, ktorá sa dá spojiť s prechádzkou do Waitovho lomu. A kto dočíta článok až do konca, nájde ešte mnohé zaujímavé tipy, kam v Devínskej Novej Vsi vybehnúť + bonus v podobe slovenskej púšte.
Ale pekne poporiadku. Sandberg má sám osebe čo ponúknúť.
Sandberg
Sandberg je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Niet sa čo čudovať, nachádza sa tu nádherná príroda, ktorú si treba chrániť.
Ale hlavne je tu Pieskovec. Presne tak, keď prídete na Sandberg, máte pocit akoby ste sa ocitli na púšti. Voľakedy sa dalo ísť aj bližšie k samotným pieskovým „jaskyniam“, avšak pre jeho ochranu ho už ohradili.
Vďaka tomu sa Sandberg tak rýchlo nerozpadáva a svoj domov tu našli aj farebné vtáčiky – včelárik zlatý. Steny pieskovca im vyhovujú na budovanie hniezda. Ak sa vyberiete s deťmi na Sandberg na jar, určite si nezabudnite pribaliť ďalekohľad, aby ste ich mohli pozorovať.
Aj malí paleontológovia si prídu na svoje. Pred nejakou dobou sem osadili paleopieskovisko, kde s deťmi odhalíte aj kostru dinosaura. Zatiaľ čo dinosaurus je atrapa, tak vo veľkých kamenných balvanoch zbystrite zrak. Pri troche šťastia objavíte skameneliny ulitníkov, žraločích zubov, či lastúrnikov.
Ďalším bonusom sú neskutočné výhľady – Rakúsko máte ako na dlani. Ak sa obzriete doľava, uvidíte zo Sandbergu aj hrdo sa týčiaci Devín. Napravo zas dovidíte až do Schlosshofu. Je až neuveriteľné ako je Rakúsko blízko a aj tak sa tam mnoho rokov nemohlo ísť… UPOZORNENIE : áno, výhľady sú krásne, ale nenachádza sa tu žiadne oplotenie, preto bezpečnosť na prvom mieste!
Waitov lom
Ak sa vám máli, vyberte sa po modrej značke ďalej, čaká vás po cca. 15 minutách Waitov lom. Prechádzka to je absolúne nenáročná, takmer nulové prevýšenie a na rozdiel od otvoreného (a tak trochu veterného) Sandbergu, sa teraz presúvate cez lesík.
Určite sa s deťmi prejdite až do Waitovho lomu. V podstate to je obrovská lúka, kde už nehrozí pád dole zrazom. A hlavne nájdete tu :
- unikátny labyrint – neprehliadnite ho. Inšpirácia vychádza z labyrintu, ktorý sa nachádza v katedrále vo francúzskom Chartres. Tento náš slovenský je postavený z kameňov. Pokiaľ sa vyštveráte po chodníčkoch na okraji Waitovho lomu na jeho vyššiu terasu, naskytne sa vám krásny výhľad na celý labyrint
- kozičky – pár rokov dozadu tu obnovili pastvu kozičiek, aby tu zabránili zarasteniu náletovými krovinami
- vyrezávané zvieratká – májka fialová, ovečky a kozičky
- hmyzí hotel
- altánok
Po modrej značke sa za 45 minút dostanete až na hrad Devín.
Dostupnosť
MHD – ak by ste si vybrali dlhší okruh, určite je šikovnejšie prísť do Devínskej Novej Vsi autobusom. Zvoliť môžete linku č. 29 (od Nového SND cez Devín) alebo č. 21 (od Autobusovej stanice cez SAV, POZOR! nie každá 21 ide k Sandbergu, mnohé smerujú k Volkswagenu. Dobre si odsledujte rozpis spojov). Zastávka sa volá Pri Sandbergu. Od zastávky vám na začiatku čaká stúpanie popri ceste po Primoravskej ulici a na križovatke pri penzióne Helios sa vyberiete doprava opäť do kopca. Celý úsek má necelý kilometer.
AUTO – s parkovaním to najmä v turistickej sezóne môže byť náročnejšie. Na mape sme našli parkovanie pod bralom Slovinec kúsok od zastávky Pri Sandbergu. Aj pri samotnej spomínanej zastávke sa nachádza parkovisko, avšak časť je vyhradená pre návštevníkov reštaurácie oproti. Všetko sme vám zaznačili na našej mapke. Cesta je už potom rovnaká od MHD :-).
Odporúčania
- opaľovací krém – nielen v letných dňoch, Sandberg je otvorená lokalita a tieň sa hľadá ťažšie a môžete si naozaj pripadať ako na púšti
- repelent – od rieky Moravy sa aj hore na Sandberg zatúľajú otravné komáre
- veterno – otvorené priestranstvo dáva príležitosť aj vetru, že fúkaná fénom je slabý odvar
- ďalekohľad a lupa – celá táto lokalita je stvorená na pozorovanie flóry a fauny. S deťmi sa môžete zahrať aj na malých geológov
- kočík – nechajte doma. Ešte k tomu Sandbergu by ste sa s ním možno vyštverali, ale potom by vám bol už skôr na obtiaž. K Waitovmu lomu ho už vôbec neodporúčame
- vlastná desiata – v Devínskej Novej Vsi nájdete podniky, ale akonáhle vstúpite na Sandberg, už žiaden bufet nehľadajte
- čas – ak sa nenaháňate, tak si na parkovanie – Sandberg – Waitov lom a späť v kľude vyhraďte 2,5 hodiny. Dá sa to prejsť aj rýchlejšie, ale tá okolitá príroda stojí za spomalenie
Tipy na ďalšie výlety
Smer Devín – ako už viackrát spomínané, Devínska Nová Ves a Devín sú spojené krásnymi turistickými chodníčkami. Môžete sa vybrať „hornou“ cestou cez Sandberg a Waitov lom alebo „dolnou“ – popri rieke Morave. Hrad Devín a jeho okolie rozhodne stoja tiež za pozretie.
Smer Šrotpark – túto nezvyčajnú galériu v prírode sme vám už pred nejakou dobou popísali v samotnom článku. Zvieratká vytvorené zo zrecyklovaného železa určite stoja za návštevu. Vstup je zdarma.
Smer Schlosshof – odparkujte auto pri Turistickej informačnej kancelárii (nachádza sa tu Múzeum colníctva) na Istrijskej ulici a vyberte sa smerom k Cyklomostu Slobody. Pod cyklomostom nájdete voľne dostupné mini Múzeum Železnej opony, bunker, lanové centrum Tarzania, detské ihrisko, aj bufet. Prejdite cez most na druhú stranu a ste zrazu v Rakúsku. Odtiaľ sa už po rovinke dostanete peši priamo až do Schlosshofu, kde sa celoročne konajú krásne rodinné podujatia.
Smer Devínska Kobyla – široký pojem, celá táto oblasť má čo ponúknuť, ale stačí sa aj len tak túlať. Ale ak chcete jeden super tajný tip – prečítajte si náš článok a vyberte sa na Biele skaly, kde na vás čakajú totemy.
Smer Vysoká pri Morave – vyberte sa autom alebo na bicykli smerom na vlakovú stanicu Devínske jazero. Vodnú plochu tu nehľadajte. Avšak na jar tu nájdete púpavami zarastenú lúku a celoročne pozostatky bunkrov. Bunkre sa tiahnú popri rieke Morave, niektoré nájdete pri ceste, niektoré budete míňať popri cyklotrase. Alebo sa vyberte s bicyklom k Marcheggskému viaduktu.
BONUS : Šranecké piesky
Ak obľubujete piesok, tak zbystrite pozornosť. Na Záhorí sa nachádza skrytý poklad. On je naozaj skrytý, pretože bežne nie je dostupný. Nachádza sa totiž vo Vojenskom obvode Záhorie a prístupný je len počas dní, kedy NEPREBIEHAJÚ cvičenia. Inak môžete ohroziť svoj život! Prehľad cvičení nájdete na stránke ministerstva obrany.
Toto miesto je ako z iného sveta. Veľké piesočné duny tu striedajú vysoké borovicové lesíky. Celý kolorit dotvára netradičná flóra a fauna. Akože väčšie jašteričky sme ešte nevideli. Ako namotávku prikladáme zopár fotografií.
Páčil sa vám článok? Nezabudnite sa prihlásiť do nášho Novinkova a dozviete sa aj o našich ďalších tipoch na zaujímavé miesta.
Comments (2)
Pingback: Devínska Nová Ves : Šrot park - netradičná galéria | Malí Výletníci
Pingback: BRATISLAVA : Kameňolom Srdce a jeho príbeh | Malí Výletníci
Comments are closed.