Jarovská bažantnica bola pre nás pomerne veľká neznáma. Donedávna sme ani nevedeli, že Bratislava ukrýva takéto krásne miesto. Most, ktorý sa tu nachádza, vás totiž prenesie do sveta fantázie. Mapa nám až tak nepomohla, trochu sme poblúdili, ale most sme nakoniec objavili. Veríme, že naše postrehy a skúsenosti vám pomôžu nájsť Jarovskú bažantnicu na prvýkrát.
Autom, či pešo? Kočík, či nosič?
Jarovská bažantnica sa nachádza v trojuholníku Petržalka – Jarovce – Kittsee. V podstate ju nájdete kúsok od hraníc s Rakúskom. Pokiaľ vieme, nedá sa parkovať priamo pri nej. My sme zvolili parkovanie pri Slnečniciach ako je menšie nákupné centrum Trch (Slnečnice Market). Alebo vystúpte na zastávke Jasovská, prejdite okolo obchodov a napojte sa na našu trasu. Mapa na úvode našej stránky môže byť pre vás malým nápomocným vodítkom.
Od parkoviska sme prešli popri off-road dráhe, následne cez železničnú trať a odtiaľ sme sa vybrali už len rovno cez poľnú cestu (cca 2km). Tá nás doviedla až k nadchodu ponad diaľnicu. Priamo za mostom sa už začínal areál Jarovskej bažantnice. Pokiaľ zvažujete ísť s deťmi a riešite či vziať alebo nevziať kočík, tak tu sú naše postrehy :
- presun cez poľnú cestu je pre kočík úplne bez problémov, je to normálna asfaltka, celý čas po rovinke
- problém môže nastať pri vstupe do Jarovskej bažantnice – počas našej návštevy bolo mokro a niektoré úseky boli samé mláky a blato – s obyčajným kočíkom by ste sa vtedy potrápili. Avšak počas suchých letných dní si myslíme, že by ste to mohli zvládnuť. Nosič je stávka na istotu :-).
Jarovská bažantnica – mapa pomocník?
Stojíme pred bažantnicou – mapa zobrazuje areál ako oválny útvar, takže aj cesta okolo nej vedie zľava aj sprava. Váhame. A volíme smer doprava – CHYBA! Po pár minútach obchádzame Jarovskú bažantnicu po poli a blate a dovedie nás priamo k… ďalšiemu poľu :-). Ísť krížom cez (akože skratka :-D), si netrúfame, pretože by sme mali blato aj za ušami. Takže naspäť k rozdvojke za diaľničným nadchodom.
Reparát – odbáčame doľava. Cestička sa jemne stáča. Po pár minútach prichádzame k odbočke doprava. Na strome je nenápadná tabuľka, ktorá vám oznamuje vstup do areálu, aj to že ste v chránenej oblasti.
To je snáď jediné vodítko, ktoré sme za celý čas našli. História a účel tohto miesta (o tom trochu nižšie) by si isto zaslúžili informačnú tabuľu. Prípadne aj mapa areálu by bola milým pomocníkom, keďže je tu veľa čo objavovať. Na druhej strane túlanie sa spleťou uličiek má tiež svoje čaro.
Naspäť k nášmu vstupu – privíta vás pekný rovný chodníček. Na začiatku budete mať po ľavej strane lúku a potom už len a len príjemnú prechádzku lesíkom. Ticho, pokoj a príroda. Malý balzam na dušu.
Asi po 10-15 min prichádzame na koniec cesty a vstupujeme na kruháč. A naozaj stromy sú vysadené tak, že uprostred sa nachádza chodníček v tvare kruhu a od neho sa napájajú cesty do ďalších smerov.
Barokový most
My sme sem prišli za konkrétnou odbočkou – tou, ktorá nás dovedie k barokovému mostu. Opäť žiadne značenie, len pomocníci ujo google a okoloidúci (prví, ktorých sme za celý čas stretli). Takže na kruháči ideme doprava a hľadáme našu správnu trasu. Volíme teda cestičku, kde pri vstupe budete po ľavej strane vidieť menší „prístrešok“ (viď foto). A rovno za nosom.
Pozor, k mostu prídete zhora, čiže, keď sa zarozprávate, môže sa vám stať, že si ani nevšimnete, že po ňom prechádzate :-). Zľava-sprava si však uvedomíte, že idete ponad koryto. Voľakedy tadeto pretekalo rameno Dunaja a preto tu most postavili.
A tu je – náš dnešný cieľ. Vidno, že most už trochu potrápil čas, ale stále si tu stojí vo svojej lesnej kráse. Akoby už splynul s prírodou, vôbec nepôsobí rušivo, akoby tu bol už odveky. Kde sa tu však most vzal?
Čo je vlastne Jarovská bažantnica?
Ako sme už spomínali, chýba tu nejaká náučná tabuľa, ktorá by priblížila význam a účel tohto miesta. Museli sme trochu popátrať na internete, aby sme sa dozvedeli viac informácií o tomto mieste. Zmienka o ňom nie je napríklad ani na stránke Jaroviec. Veľmi pekný historický sumár nájdete na stránke Petržalčan, kde sa nachádza aj obrázok, resp. historická mapka, ako bažantnica bola vybudovaná.
V centre (náš kruhový objazd) vychádzalo osem ciest, a na tie ešte boli napojené ďalšie kolmé cesty. Areál bol obklopený múrom a cestičky viedli letohrádku, hájovni, hospodárskym budovám, či k mostu. Dnes z týchto budov nenájdete takmer nič. Prežil iba most.
Vznik bažantnice súvisel so zámkom v Kittsee, odkiaľ sem chodila šľachta poľovať. Dnes už je toto územie chráneným areálom a pekným miestom na pokojnú prechádzku. A ktovie, možno stretnete aj nejakú lesnú zver. My sme našli len stopy.
Ak máte radi pátracie prechádzky, tak vám odporúčame v rámci Bratislavy aj výlet na Biele skaly, ktoré ukrývajú totemy.
Ak sa vám náš článok páčil, isto nás sledujte aj na našich sociálnych sieťach (či už Instagram alebo Facebook), kde pridávame ďalšie tipy na výlety.