ČERVENÝ KLÁŠTOR : Tip na skvelý výlet s deťmi

,

Výlet na Červený kláštor s deťmi bol pre nás milým prekvapením. Na chuť mu prídu milovníci cyklistiky, turistiky, raftingu, ale aj pltníctva. Paradoxom je, že pôvodne sme sa sem tak skoro nechystali, ale zhoda náhod chcela, že sme si sem spravili výlet s našou rodinkou, ktorá býva na druhom konci Slovenska. A rozhodne to stálo za to.

Červený kláštor nádvorie

Trasa Lesnica – Červený Kláštor bicyklom

Ubytovanie sme mali v Lesnici. Konkrétne na jej úplnom konci – v Chata Pieniny, aj keď teda od klasickej chaty to má ďaleko, skôr je to plnohodnotný penzión. Ponúka stravovanie, wellness a pred areálom je veľká plocha na hranie aj s ihriskom pre deti. Pre nás mala ale predovšetkým pridanú hodnotu svojou polohou. Hneď pod nosom sme mali požičovňu bicyklov. Ak by ste tu aj neboli ubytovaní, tak pri areáli je veľké platené parkovisko, kde môžete odstaviť vaše auto.

Lesnica sochy

Hneď po raňajkách sme nabehli do stánku. Bicykle sa tu cez deň točia. Keďže sme chceli ísť aj s deťmi, bolo pre nás bolo dôležité uchmatnúť si pre ne prívesný vozíček. To sa našťastie podarilo. Na bicykloch vidno, že sú používané, žiadne najnovšie modely nečakajte, ale svoju úlohu plnohodnotne splnili. Požičovné platíte buď od hodiny alebo na celý deň.

Môžeme vyštartovať. Náš cieľ je jasný – Červený kláštor.

Červený kláštor kostol

TIP : vyštartujte z Lesnice hneď ráno , kedy je trasa smerom na Červený kláštor ešte relatívne pokojná. V sezóne tu je pomerne rušno a tomu sme sa naozaj chceli vyhnúť. Určite si zvoľte bicykle – pešo to isto zvládnete, ale stále budú okolo vás prechádzať cyklisti – pre nás by to malo od pokojnej prechádzky s deťmi dosť ďaleko. Naspäť do Lesnice ide už väčšina plťkou alebo raftom, takže to na cyklotrase nie je také hrozné.

Trasa, ktorá spája Lesnicu a Červený kláštor ,vedie popri prielome Dunajca. Ten rozdeľuje v tejto časti Pieniny na slovenskú a poľskú časť. Pohľad na okolitú prírodu rozhodne stojí za to. Na hladine si už plávajú prvé plte a občas si mávame s posádkami 🙂 a celá atmosféra je akási… milá. Na plťkách sa vezú mladí aj starí, nechýbajú rodinky s deťmi. Aj keď… po ceste naspäť je aj na Dunajci rušná premávka ako na Václaváku. Rafty a plte idú jedna za druhou.

Prielom Dunajca

Celá trasa má cca 8 km a je pomerne nenáročná, až na malé úseky, idete v podstate celý čas po rovine. A prichádzame na začiatok obce Červený Kláštor. Tu priamo sa nachádza aj samotný kláštor. Odparkujeme bicykle a idem spoznávať jeho krásy.

Červený kláštor

Červený kláštor veža

Ak si chcete prejsť celý areál, máte na výber dve možnosti:

  • po vlastnej osi – dostanete sprievodnú brožúrku, ktorá vás bude usmerňovať, kadiaľ ísť aby ste nič nevynechali, samozrejme je doplnená aj informáciami o jednotlivých miestach. Nechýbajú ani informačné tabule v každej časti.
  • so sprievodcom – v pravidelných intervaloch si môžete prejsť areál aj s odborným výkladom
Červený kláštor oratórium

Nemať našich drobcov, asi by sme šli so sprievodcom. Ale musíme povedať, že aj naše motanie sa s deťmi malo svoje čaro. Jedno sa Červenému kláštoru musí uznať, je tu akýsi zvláštny pokoj. Ani sa nečudujeme mníchom, že si ho vybrali za svoje pôsobisko.

Červený kláštor kostol

Ako sme sa dočítali v brožúrke – vystriedali sa tu kartuziáni a kamalduli. Oba rády sú známe pomerne prísnou rehoľou, kedy mnísi medzi sebou nemohli prehovoriť aj celé dni. Za to sa ale vo voľnom čase venovali kartuziáni prepisu kníh, alchýmii či astrológii, zatiaľ čo kamalduli boli známi najmä liečiteľstvom.

Červený kláštor izba

Mních Cyprián

V tomto smere musíme spomenúť aj Cypriána, známy aj ako lietajúci mních. Legenda hovorí, že mal zostrojiť lietajúci stroj a letieť na ňom z vrcholu Troch korún. Či je to pravda alebo nie zostáva tajomstvom.

Červený kláštor Cyprián

Pravdou však zostáva, že ide o reálneho kamaldulského mnícha, ktorý bol veľmi aktívny vo svojich činnostiach. Za jeho najvýznamnejšie dielo sa považuje slávny herbár, ktorý obsahuje viac ako 270 rastlín a je písaný 4-jazyčne (jeho kópia je vystavená aj v expozícii Červeného kláštora).

Červený kláštor herbár

Taktiež bol uznávaný liečiteľ, venoval sa botanike, alchýmii, či astronómii. Dokonca bol o ňom aj natočený film a ústrednú pieseň nahrala Zuzana Smatanová (vo videoklipe zachytíte aj pár záberov ako areál vyzeral voľakedy).

Červený kláštor bylinky
Červený kláštor záhrada

Celý areál dýcha akousi tajomnou atmosférou. Či už sa prejdete kostolom, alebo si pozriete posledný kamaldulský domček, pochodíte záhradami, kde aj dnes rastie zelenina, či sa budete kochať pohľadom na okolitú prírodu, možno aj vás zasiahne tunajší pokoj. A ak budete chcieť, môžete sa tu aj ubytovať. Viac informácií o kláštore, jeho obyvateľoch, ale aj otváracích hodinách, nájdete priamo na jeho oficiálnom webe.

Červený kláštor kamaldulsky dom

Pltníctvo

Pltníctvo má na Slovensku bohatú históriu. Inak tomu nie je ani tu v Pieninách. Tunajším špecifikom je, že pltníci splavovali trasu až k Baltickému moru. Hovorí sa, že za každú absolvovanú trasu si mohli na klobúk pripnúť bielu mušličku – tzv. kapeľus.

Lesnica pltnik Gondek

Vďaka týmto klobúčikom rozpoznáte pltníka aj dnes. Z Červeného kláštora vás na plti zvezú za cca 1,5 hod, závisí od výšky hladiny. Ako sme si všimli, bežne chodia na plťky aj skupiny s malými deťmi. My sa priznáme, že sme mali predtým rešpekt, ale keď podrastú radi si to prídeme vyskúšať.

Skúsení goralskí pltníci vám samozrejme po ceste porozprávajú zaujímavé historky a možno sa dozviete, čo znamená Jánošikov skok, či prečo sú na prielomu Dunajca 7 skamenelí mnísi.

Prielom Dunajca plte

Taktiež tu môžete vyskúsať aj rafting, dokonca aj keď ste začiatočník. Hladina je tu pokojná, priam ideálna na vyskúšanie tohto športu. Skvelé je, že ak ste ešte neskúsení, môžete trasu absolvovať aj s inštruktorom.

Červený kláštor strop

Kam v okolí?

My sme už viac nestihli, spokojne sme sa po prehliadke Červeného kláštoru vrátili do Lesnice. Deti sme nalodili do vozíčka a hybaj späť :-). To však nemení nič na tom, že je tu mnoho ďalších pekných miest, ktoré sa oplatí v okolí navštíviť :

Červený kláštor Tri koruny

Tri koruny a Sokolica – kto má rád túry, nemal by vynechať túru z Červeného kláštora na tieto poľské kopce. Výhľady sú odtiaľ vraj veľmi krásne. A popri túre môžete uvažovať aj prečo sa im hovorí Tri koruny 🙂 alebo aj Baška, Kaška a Mariška.

Kúpele Smerdžonka – v obci Červený Kláštor nájdete kúpele, plus sme dostali tip, že sa tam nachádza aj pekné detské ihrisko.

Stará Ľubovňa – nechajte sa očariť skvelým skanzenom a hradom, nájdete tu stredoveký vojenský tábor, či vojenskú expozíciu, ale aj lesopark. Neďaleko sa nachádza aj pútnické miesto na hore Zvir.

Hniezdne – známe vďaka Nestville Parku – vyrába sa tu prvá slovenská whisky. Avšak okrem prehliadok priamo výrobného procesu, dávame do pozornosti aj tunajšiu čokoládovňu a krásne detské ihrisko. Aby toho nebolo málo, nachádza sa tu aj jazdecký areál, Nestville Market s domácimi a čerstvými produktami, reštaurácia a ubytovanie.

Vyšné Ružbachy – ukrývajú netradičné travertínové jazierko, termálne pramene, či slovenský Biely dom, ale aj travertínový lom so zaujímavou galériou sôch pod holým nebom.

Červený kláštor pozostatky domov

Ak sa Vám páčili naše tipy, nezabudnite nás sledovať aj na našom instagrame, či facebooku, kde pravidelne pridávame aj ďalšie inšpirácie na výlet. V našom newslettri NOVINKOVO vám zas radi pošleme naše najnovšie články.

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

0 Zdielaní
Zdieľaj