Košice. Konečne sme s deťmi navštívili metropolu východu. Krátky a akčný výlet. Na objavovanie sme mali 2 dni a do toho nám ani počasie veľmi neprialo. Ale v rámci možností sme z nášho objavovania Košíc vyťažili maximum.
V článku sa dočítate:
- Čo sme s deťmi za 2 dni stihli pobehať
- Tipy kam ísť, ak toho času máte viac
- Odporúčanie aj na netradičné potulky
- Kde sa ísť s deťmi v Košiciach najesť
3 + 1 tipy na miesta, ktoré sme s deťmi stihli navštíviť
1. Centrum
Navštíviť Košice a nepozrieť si centrum, to akoby sme mesto ani nenavštívili. S deťmi sme ale museli zvoliť light verziu. V našej reči to znamená, že návšteva pamiatok (zatiaľ) veľmi nehrozí. To nám ale nebránilo:
- obdivovať nádhernú dominantu mesta – Dóm sv. Alžbety (inak všímajte si dôsledne jej výzdobu, možno nájdete aj schovaných smajlíkov). Hneď vedľa práve rekonštruovali Urbanovu vežu
- zatancovať si pri spievajúcej fontáne – povinná jazda. Fontána má v repertoári takmer 100 piesní, raz za hodinu sa rozozvučí podľa neďalekej zvonkohry, ale býva prepojená aj s orchestrom zo Štátneho divadla oproti
- hľadať erb mesta (ak chcete nejaké to naj – tak je to erb, ku ktorému je vydaná prvá erbová listina v Európe), oproti sa nachádza aj vstup do Dolnej brány (ukrýva pozostatky opevnenia)
- prejsť sa až k pamätníku Medzinárodného maratónu mieru – Košice sú hostiteľmi najstaršie maratónu v Európe a tretí najstarší na svete. Pod sochou maratónca sa nachádza zoznam všetkých víťazov
- túlať sa ráno Hrnčiarskou ulicou – malebná ulička, ktorá ukrýva Uličku remesiel, kde vám remeselníci dovolia nahliadnuť do svojich dielní. Počas našej návštevy bolo ale ešte všetko zatvorené, keďže sme prišli skoro ráno. My sme sem totiž mierili na super raňajky, ale o našich gurmánskych potulkách s deťmi sa dočítate v samotnom článku
- pátrať po pieskovisku v Mestskom parku – najväčší park v meste. Pieskovisko sme nenašli, ale objavili sme dve nové ihriská – rozdelené pre väčšie a menšie deti. Zaujímavosťou je, že tu voľakedy boli kúpele. Celkovo park ukrýva veľa (nielen) historických zákutí. No s deťmi sme si tentokrát len tak bezstarostne užívali ihrisko.
Košice majú veľa historických pamiatok, ktoré sa oplatí navštíviť. Na konci článku sa potom dočítate pár tipov na netradičné prehliadky v tomto krásnom meste.
2. Steelpark
Skvelé miesto. Košice majú super interaktívny park vedy. Zabavíte sa tu s deťmi, ale aj bez nich. Trochu sme mali obavy, či to pre našich drobcov nebude priveľmi náročné, ale opak bol pravdou. Nestáva sa každý deň, že môžete ovládať žeriav, zatancovať si s robotom, či dozvedieť sa ako sa lisuje autíčko.
Je tam toho naozaj veľa. Určite si prídu na svoje aj školáci – skvelá príležitosť ako pochopiť množstvo fyzikálnych javov. Pripravujú tu aj pravidelné tématické labáky a pravidelne hostia rôzne výstavy. Počas našej návštevy tu akurát prebiehala výstava s názvom Šperkopríbeh.
3. Detská železnica
Detská železnica sa nachádza smerom na sever od centra. Autom nám to trvalo 10 min. Parkovali sme pri ŽST Čermeľ odkiaľ štartoval náš vláčik. Držal sa svojho názvu „detská“ železnica. Takmer všetko tu mali pod palcom mládežníci – od výpravcu až po kontrolóra lístkov. Viezla nás milá parná lokomotíva Katka
Cesta vláčikom trvala necelých 30 min a doviedla nás cez Čermeľské údolie do rekreačnej lokality Alpinka. Ešte malá poznámka – sadnite si v smere jazdy na ľavú stranu vagónu, budete mať krajšie výhľady. Inak vláčikov monotónny pohyb nám uspal obe deti :-D.
Alpinka je raj pre deti. Nachádza sa tu:
- veľké ihrisko
- lúka s ohniskami a altánkami (potrebné rezervovať)
- mini zoo
- lanový park Tarzánia
- indiánske mestečko – Údolie manitou
- bufet / reštaurácia
Niektoré atrakcie sú spoplatnené, viac sa dočítate priamo na webe Alpinky. My sme si tentokrát úplne vystačili len so základným ihriskom, kde sa naše deti hrali v piesku a my sme si vychutnávali langoš :-D.
Všetky informácie o aktuálnom cestovnom poriadku, či online lístkoch nájdete na stránke Detskej železnice.
4. Galéria s deťmi?
Presne tak, rozhodli sme sa to risknúť a navštívili sme s deťmi košickú galérie. Konkrétne Múzeum V. Löfflera. Práve tam prebiehala farebná výstava Modrá lampa od autorov Ivana Csudaia a Michala Černušáka.
A zvládli sme to. Nebojte sa navštevovať múzeá a galérie s deťmi. Treba len zvoliť správnu výstavu. Už so škôlkarmi môžete debatovať, čo na obrazoch vidia a zasadiť v nich zrniečka záujmu aj o umenie.
V meste Košice nájdete hneď niekoľko galérií. My sme ešte zvažovali napríklad :
- Východoslovenskú galériu – počas niektorých nedieľ pripravujú Kreatívny labyrint – workshop pre rodiny s deťmi
- Mihal gallery – menšia galéria, kde nájdete diela aj od samotného Andyho Warhola
A čo sme si nechali na ďalšiu návštevu Košíc?
Niečo sme stihli, niečo nie. Aspoň máme dôvod sa opäť vrátiť :-). Tu je prehľad niektorých miest, ktoré sme mali ešte na zozname, keď sme hľadali tipy, kam sa nám oplatí s deťmi v Košiciach ísť. Možno si z tohto zoznamu niečo vyberiete:
- Slovenské technické múzeum
- Východoslovenské múzeum
- ZOO a Dinopark
- Botanická záhrada
- Múzeum letectva
- Bábkove divadlo
- Miklušova väznica
- Tabačka – netradičné kultúrne centrum
- Výmenníky – zaujímavý koncept, v programe nájdete mnohé podujatia vhodné aj pre deti
- Rozhľadne – ak obľubujete výhľady, zvážte návštevu rozhľadne Hradová a Čerešenka
- Herliansky gejzír – pár minút od Košíc sa nachádza vzácny gejzír, ktorý má erupciu v pravidelných intervaloch. Orientačný čas toho najbližšieho nájdete priamo na webe obce
- Parky – v centre kraľuje Mestský park, ale v rôznych zákutiach Košíc nájdete ďalšie pekné parky, ktoré stoja za návštevu s deťmi – napríklad park Anička, rekreačný lesopark Bankov a Furča
Košice tak trochu netradične
Ak vás nebavia len strohé historické informácie, zbystrite pozornosť. Tu sú tipy, ako spoznať Košice trochu inak:
- Potulky – tak sa volá projekt, za ktorým stojí Milan Kolcun – chodiaca encyklopédia, čo sa Košíc týka. Prevedie vás košickými zákutiami, často aj tam, kam sa bežný smrteľník nedostane. Rozpis Potuliek nájdete na webe – aj na rok dopredu. Vítaní sú aj najmenší zvedavci, dokonca poslušné deti majú vstup zdarma :-D.
- Nostalgia Express – aj v tomto vláčiku má prsty spomínaný Milan Kolcun. Respektíve jeho hlas. Práve ten vás sprevádza v turistickom vláčiku po centre mesta Košice. V čase našej návštevy, žiaľ, nepremával kvôli korone. Inak by sme ho s deťmi isto využili, aby sme s dozvedeli hlavné zaujímavosti o centre mesta.
- Mozaiková lady – baví nás, keď môžeme ísť po stopách „street art-u“. V tomto prípade po stopách Herty Ondrušovej-Victorinovej. Tá ozdobila svojimi mozaikovými dielami nejednu budovu v Košiciach. Ak by vás takáto „pátračka“ zaujala, čo to sa dozviete v tomto príspevku.
Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali na návštevu Košíc. Nezabudli sme ani na gurmánske tipy. Toľko ich bolo, že sme ich spísali do samostatného článku, v ktorom sa dočítate kam sa oplatí ísť s deťmi v Košiciach najesť.
Zabudli sme na na nejaký tip na super miesto, ktoré sa oplatí v Košiciach vidieť? Budeme radi, keď nám napíšete :-). A ak sa vám naše inšpirácie páčili, nezabudnite sa zapísať do nášho newslettera Novinkovo.
P.S.: Titulná fotka pochádza z Halmiho dvora, ktorý sa pravidelne mení na takúto dáždnikovú alej.
Comments (2)
Pingback: KOŠICE II: Gurmánske potulky s deťmi | Malí Výletníci
Pingback: BARDEJOVSKÉ KÚPELE : skanzen, Sissi a liečivé pramene | Malí Výletníci
Comments are closed.