Čierny Balog sa nachádza takmer v srdci Horehronia. A poznáte tú pesničku od Kristíny – … najkrajšie stromy sú na Horehroní…? Blížil sa koniec prázdnin a aj preto sme sa rozhodli spraviť si krátky výlet do týchto krásnych končín. Poďte s nami objaviť kam na výlet v Čiernom Balogu. Našli sme tu krásnu železnicu, neobvyklý skanzen, ale aj čaro detstva.
Čiernohronská železnica
Čiernohronská železnica je náš vzácny unikát. V časoch najväčšej slávy pokrývala 132 km trasu a pomáhala pri zvážaní dreva. V roku 1982, kedy pozastavili jej činnosti, bola poslednou funkčnou lesnou železnicou na Slovensku (viac informácií o jej histórii nájdete na chz.sk). Osud železničky bol takmer spečatený. Ale našťastie sa našli nadšenci, ktorým záležalo na jej zachovaní a vďaka ich tvrdej práci sa môžeme aj dnes vlačikmi previesť.
V Čiernom Balogu sa nestratíte. Pravidelné tabule vás priamo privedú k Čiernohronskej železnici. Hneď pri nej sme zaparkovali na parkovisku. Už samotná stanica stojí za návštevu. Na koľajniciach stoja pripravené vláčiky, nájdete tu mini múzeum (vstup zdarma, nachádzajú sa tu informácie o Čiernohronskej železnici, fotky z rekonštrukcie,…), tiež informačné centrum, detské ihrisko, či bufet.
Počas našej návštevy boli k dispozícii tri trasy:
- Zelená trasa – smer Lesnícky skanzen : výhodou tejto trasy je, že môžete z vláčiku vystúpiť, prejsť si Lesnícky skanzen a ktorýmkoľvek spojom sa vrátiť naspäť
- Modrá trasa – smer Dobroč : svetová rarita. Parná lokomotíva prechádza cez tribúnu a futbalové ihrisko.
- Červená trasa – smer Šánske : prevezie vás až na úplny koniec Čierneho Balogu. Taktiež tu jazdí parný vlak
- Na všetkých trasách je vyhradené miesto aj pre kočík, bicykel, odviezť sa môže aj psík
My sme si zvolili modrú trasu. Celá cesta trvala necelú hodinku, čo bolo zvládnuteľné pre obe deti. A hlavne nás zaujala možnosť ísť parnou lokomotívou cez futbalové ihrisko. Údajne tadiaľ ide aj cez zápas. Počas jazdy sme videli aj odstavené staré vagóny, nadšencov, ktorí tu celé hodiny stoja, aby na fotoaparát zachytili starý vláčik, krásnu okolitú prírodu. Najviac sme sa pobavili, keď sme prichytili Malého výletníka ako pokyvuje hlavou do rytmu – š-š-š-š-š. Zážitok na celý život. V Dobroči sme mali 10 min prestávku. Ale žiadna nuda. Kým sa vláčik otočil na spiatočnú cestu, mohli sa deti pohrať na veľkom ihrisku.
Lesnícky skanzen
Lesnícky skanzen reprezentujú všetko, čo len s lesníctvom na Slovensku môže súvisieť. Dôležitá informácia : NIE JE TO ŽIADNA NUDA!!!. Tak krásne vybudovaný skanzen, s citom zapracovaný do okolitej prírody, sme zatiaľ nevideli. A vstupné? Symbolické 1 euro pre dospelákov, Pre deti od 6 rokov 70 centov.
Lesnícky skanzen sa nachádza taktiež v Čiernom Balogu, neďaleko Čiernohronskej železnice. Môžete sa tam dostať buď vláčikom, autom alebo si spraviť aj túru a prejsť sa tam peši. My sme volili auto. Hneď pri vstupe do areálu je aj parkovisko, bufet, či toalety. Toalety spomíname zámerne, lebo potom v skanzene sú len na vyhradených miestach TOI TOI-ky.
Hneď na úvod musíme zdôrazniť, že pokiaľ chcete všetko pobehať, tak si z toho spravte kľudne aj celodenný výlet. My sme podcenili krásu Lesníckeho skanzenu a precenili rýchlosť našich nôh. Strávili sme tu 5 hodín a ani zďaleka sme neprešli všetko. O rozlohe areálu veľa napovie aj počet stanovíšť : podľa mapky ich je 84 (!).
Oficiálne sú tu vybudované tri trasy. Každá pokrýva inú časť skanzenu. V niektorom bode sa zvyknú pretnúť, inde sa zas prelínajú, takže celú trasu si viete naplánovať podľa toho čo vás zaujíma a koľko vládzete. Nutno dodať, že modrá trasa vedie po asfaltovej ceste, takže je bez problémov dostupná aj s kočíkom.
A čo sa nám najviac páčilo?
- úprimne? V prvom rade sme si vychutnávali prechod cez krásny lesík v čase, keď nám obe deti spali v nosičoch. Ten okamih mal akúsi čarovnú moc
- Malý výletník najviac ocenil lesnú techniku, traktory, stroje na odvoz dreva, helikoptéra, lokomotíva… trochu sme sa tu nastáli 😀
- nádherná kaplnka z jedľovej kôry
- horáreň
- lesná škôlka
- výbeh s danielmi a diviakmi, kravičky a koníky
- chutné lesné maliny
- vyrezávané súsošia
- informačné tabule
- … a mnoho ďalšieho
Pozn.: Vytvárajú tu aj Miniland – ten má obmedzené otváracie hodiny, preverte si ich pri vstupe na informáciách. Celkovo všeobecné informácie o Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu nájdete na tomto webe.
Ak máte blízky vzťah k prírode, tak Lesnícky skanzen jednoznačne stojí za návštevu. Neoľutujete.
Za zvukov kravičiek
Dlhé prechádzky po okolitej prírode nám skrz počasie neboli dopriate. Avšak vďake polohe nášho ubytovanie, sme sa nachádzali na okraji Čierneho Balogu. Len sme prešli cez cestu a už sme sa ocitli na lúke. Vítali nás zvony kravičiek. Čistá gýčová romantika. Ale bolo to super. Celá tá atmosféra nás strhla, že sme si tu tancovali a pospevovali Kolo, kolo mlynské. Poznáte to, taký ten okamih, čo sa vám vpíše do srdca.
Pokiaľ by ste chceli aj tip na ubytovanie – nocovali sme „v Chatách Urbanove sestry„. Krásne nové chatky na okraji obce. Všetko čistučké, interiér vkusne zariadený a hojdačka uprostred obývačky bola čerešnička na torte. Areál má tiež svoje plus – altánok, možnosť opekať si, či si uvariť guláš. A o polohe už ani nebudeme písať, nám vyhovovala na 100%.
P.S.1: Dobročský prales
Nestihli sme všetko. Napríklad Dobročský prales. Veru, aj na Slovensku máme prales. Nachádzajú sa tu zvyšky pôvodných lesov. Verejnosti je bežne neprístupný. Avšak s odborným sprievodcom môžete odhaliť jeho čaro.
Čierny Balog sa vyznačuje aj dobrou strategickou polohou. Zo severu Nízke Tatry (o Demänovskej doline sme tu už písali), zo západu Poľana a z východu Muránska planina. Možností na výlet až až. Kam sa vydáte vy?
P.S.2: Muráň + buchty + sysle
Tak veru, ešte jeden tip máme. Z Čierneho Balogu sme si spravili výlet do Muráňa. Nájdete tu výnimočné syslovisko, ale aj famózne buchty. Viac sa dočítate v našom článku o Muráni.
Ak sa vám tipy Malých výletníkov páčia, nezabudnite sledovať aj naše Novinkovo. Budete ako prví informovaný o našich tipoch a článkoch.
Comments (3)
Pingback: Zákutia HRONU : dlaždice, neexistujúca dedina a minizoo | Malí Výletníci
Pingback: MURÁŇ a jeho 3 lákadlá: sysle, buchty a hrad | Malí Výletníci
Pingback: SIHLA : Neobjavený raj pre rodiny s deťmi | Malí Výletníci
Comments are closed.