ŠIBENIK: Kam v okolí na výlet

,

V článku o Vodiciach sme vám sľúbili zopár pekných tipov kam na výlet v okolí Šibeniku. Inšpirácií na výlet v tejto oblasti je neuveriteľne veľa. Prinášame našu osobnú skúsenosť. Veľmi pozitívnu skúsenosť :-).

KRAPANJ – po stopách špongií

Ak obľubujete miesta, kde v tom najpozitívnejšom zmysle „skapal pes“, tak čítajte ďalej. Krapanj – nenápadný ostrovček ležiaci kúsok od Šibenika, je tým správnym miestom na výlet. Pravidelný trajekt sa k nemu plaví z mestečka Brodarica a samotná cesta loďou trvá 5 minút. Plochý ostrovček s rozlohou 0.36 km² zvládnete prejsť celý napešo. Autá tu nehľadajte. Len kľud.

Čo robí tento ostrov výnimočným oproti ostatným? Predovšetkým jeho tradícia v zbere morských húb. Presnejšie špongií. Voľakedy tu žili stovky odvážnych potápačov, ktorí sa v ťažkých oblekoch a olovených topánkach ponárali, riskovali svoje životy, len aby našli špongie. V Hoteli Spongiola sa nachádza mini múzeum, ktoré zachytáva okamihy zo života potápačov. Pán, ktorý nám pustil aj sprievodné video, nám porozprával zopár zaujímavostí, ako sa špongie spracovávajú. Sponge Bob by sa čudoval, čím všetkým si prešiel, kým získal svoju terajšiu podobu a farbu.

V čase našej návštevy (začiatok júna), ostrovček ešte driemal. Pre nás to znamenalo, že polovicu „atrakcií“ ešte neotvorili. Pokiaľ sa ale vyberiete nasať tento prímorský kľud počas hlavnej sezóny, tak skúste zbehnúť pozrieť:

  • Potápačské múzeum v hoteli Spongiola.
  • Múzeum spracovania olivového oleja (počas našej návštevy zavreté).
  • Kostol sv. kríža s jeho múzeom (počas našej návštevy zavreté) – nachádza sa tu múzeum špongií a aj histórie kláštora.
  • Suvenírový obchod Žitak – nájdete tu originál špongie z tejto oblasti.

ZHRNUTIE

  • na ostrov sa dostanete bez problémov z prístavu mesta Brodarica.
  • ostrov je vzdialený od pobrežia 300m, takže cesta trvá 5 min.
  • lístky sa kupujú priamo na lodi a stoja 6kn celý a 3 kn zľavnený. Loď premáva cca. každú hodinu.
  • užite si miesto, kde zastal čas. Tým, že autá tu bežne nechodia (max. nejaké to zásobovacie), tak tu môžu deti behať, čo im nôžky stačia. Ihrisko sme nenašli, ale ani nám nechýbalo :-). Ako poldenný výlet vrelo odporúčame.

ZLARIN – korálový poklad

Ďalší ostrov, ktorý si chráni svoju pokojnú atmosféru. Hoci je rozlohou podstatne väčší než Krapanj, autá tu nenájdete. Maximálne malé vozíčky podobné tým, aké sa premávajú na golfovom ihrisku. Naopak sú tu ale vybudované dve cyklotrasy, kde si môžete popozerať najkrajšie zákutia.

Špeciálnym poslaním tohto ostrovčeka je spracovanie korálov. Dnes regulovaná práca (len potápači s certifikátom môžu zbierať korál s presne stanovenou maximálnou váhou ročne). A práve na Zlarine sa následne korál spracuje a mení na šperky, ozdoby, amulety,… Na ostrovčeku nájdete dieľňu, kde môžete remeselníka pozorovať priamo pri práci. Súčasťou je aj predajňa s jeho originálnymi výrobkami.

Objavili sme tu aj maličké múzeum, ktoré popisuje nálezy, ktoré potápači objavili pod morom, či tradičnú izbu znázorňujúcu život Zlarinčanov v minulosti.

ZHRNUTIE

  • na ostrov sme šli trajektom, ktorý jazdí cca. každú 1-2 hod. Výhodou bolo, že vychádzal aj z Vodíc, kde sme boli ubytovaní. My sme ale zvolili trasu zo Šibenika, nakoľko nám viac vyhovovali časy odchodov. Prevádzkovateľom je Jadrolinija a časy trajektov pre rok 2019 nájdete tu.
  • trajekt je miestna MHD, takže sme si užívali jazdu s domácimi. Jednoznačne príjemnejšia atmosféra než s výletnou loďkou.
  • na Zlarine sme objavili aj detské ihrisko, nachádza sa tu aj niekoľko kaviarní a reštaurácií. Vzhľadom na dostatok času sme si sadli do konoby Aldura (videli sme odtiaľ priamo na prichádzajúce lode). Jednoznačne odporúčame ich tanier s lokálnymi chuťovkami (v časti predjedlo). Lepší chobotnicový šalát sme zatiaľ nejedli.

KRKA

Ak za prírodou, mnohí zvolia ako voľbu číslo jedna Plitvické jazerá. Náš tip na výlet sa nachádza neďaleko Šibenika a je ich veľkou konkurenciou, čo sa krásy týka: Národný park Krka. Máte až päť možností ako sa do areálu dostať. My sme zvolili vstup od Lozovac. Na veľkom parkovisku necháte auto a po zakúpení vstupu vás autobusom vyvezú k miestu Skradinski buk.

Tu sa začína najznámejší okruh s náučným chodníkom. Podľa tety na informáciách sa dá prejsť za hodinu. My jednoznačne odporúčame si naplánovať aj tri hodiny, ak si chcete prírodu vychutnať a popozerať všetky zaujímavosti, ktoré na vás po ceste čakajú. U nás totiž táto časová dezinformácia spôsobila, že sme sa dostali pod časový stres vzhľadom na naplánovaný doplňujúci výlet loďkou (o tom za chvíľku).

Náučný chodník Skradinski buk je nádherný. Po ceste objavujete malé vodopády, ktoré sa menia na väčšie vodopády, až ste zrazu pod obrovským úkazom prírody. Naozaj dychberúce. To ale nie je všetko. Okrem čarovnej flóry a fauny sa tu nachádza aj vodný mlyn, zrúcanina hydroelektrárne (jedna z prvých na svete), kostolík, ale aj prezentácia tradícií v kovárni, v tkáčovni, či v kuchyni. Ukážku tradícií najviac obdivovali japonskí turisti a pre nás bolo milé pozorovať ako vedia inej kultúre učarovať naše slovanské zvyklosti.

Aby toho nebolo málo, naplánovali sme si v rámci národného parku aj plavbu loďou. Konkrétne na ostrov Visovac. Lístky sme si kupovali hneď po príchode na Stradinski buk. Počet návštevníkov na ostrove je regulovaný a aj preto sme dostali presne stanovený čas odchodu lode. To bol práve kameň úrazu. Mysleli sme, že na okruh okolo vodopádov máme dostatok času a nakoniec sme to stíhali len tak tak.

Výlet na Visovac ale stál za to. Kým v okolí Stradinski buk sa to začalo postupne zapĺňať turistami a občas vznikala rada na fotku, tak na Visovaci panoval kľud. Zaviezol nás tam parádny čln, pričom na palube nás bolo aj s kapitánom 9 členov posádky :-). Pozor, pozor! na člne fúkal silný vietor, takže s Malou výletníčkou som si sadla na koberček do závetria. Takže majte v zálohe nejakú tú čiapočku. Ale späť k Vicovaci – aj dnes na ostrovček žijú mnísi. Za celý čas boli za múrmi kláštora. Sprístupnený je ale kostol, mini múzeum, záhradka a vlastne všetka zeleň v okolí. Malé, milé, pekné a to ticho stálo za tú chvíľu časového stresu.

Výlet do národného parku Krka vrelo odporúčame. Ak sa nebude náhliť, tak si zbaľte aj plavky. V rámci náučného chodníka pri vstupe od Skradina sa nachádza malé územie v ktorom sa môžete kúpať kúsok od vodopádov. Isto krásny zážitok.

ZRNUTIE

  • príjazd – my sme si zvolili Lozovac, odkiaľ zváža autobus ľudí ku Skradinskemu buku. Avšak dá sa prísť dokonca až zo Šibenika loďou, resp. od Skradinu. Informácie o ostatných vstupoch a cenách nájdete priamo na stránke Národného parku Krka
  • bezpečnosť – chodník, ktorý ide po celej dĺžke náučnej trasy je drevený a bez zábran. Ak máte akčné deti, tak zvýšte pozornosť. Naši drobci väčšinu času presedeli v nosiči.
  • plavby loďkami – po príjazde ku Skradinskému buku si nezabudnite na informáciách v prípade záujmu zakúpiť lístky na loď. Aby ste vedeli v akom čase vaša loď štartuje a vedeli ste lepšie kalkulovať s časom. Na výber sú až tri rôzne ciele člnov.
  • veľa turistov – pokiaľ je to možné, vyštartujte hneď zrána. Postupne tam pribúda viac a viac turistov. Boli sme mimo hlavnej sezóny a už sme pociťovali menší „nátresk“.

PEKA

Peka, peka, čo to tá peka je? O nás je známe, že sme tak trochu gurmán cestovatelia. Kam prídeme, tak sa snažíme ochutnávať lokálne dobroty (o tom napovedá aj to, že z nášho výletu v Krakove vznikol samotný článok len o gastro tipoch 😀 ). Inak tomu nebolo ani v Chorvátsku.

V niektorom, zo sprievodcov sme sa dočítali o tradičnej príprave jedla pod peka „zvonom“. Hmm, niečo pre nás. Najskôr sme si mysleli, že keď je to typické pre danú oblasť, tak pomaly v každej druhej reštaurácii budú ponúkať „peka menu“. Opak bol pravdou. Narazili sme ale na tip na agroturistickú „reštauráciu“ Banovi dvori, kde sa tradičnému „peka pečeniu“ venujú. Jednoznačne treba spraviť rezerváciu. Príprava jedla trvá aj 3 hodiny, tak aby ste neodišli s prázdnym bruškom. No a teda ako to funguje?

Pripravia si drevo, ktoré zapália pod „peka zvonom“. Vďaka ohňu sa zvon rozžeravý a nasaje potrebnú teplotu. Následne sa na pahrebu položí panvica s mäskom, zemiačkami a zeleninkou (všetko dopestované u nich na farme) a prikryje sa „peka zvonom“. Takto sa mäsko pečie cca. 1,5 – 2 hod. Výsledkom je šťavnatá dobrota. Objednali sme si jahňacinku a mäsko sa úplne rozpadalo.

ZHRNUTIE

  • rezervácia nevyhnutnosť – volali sme o 11tej a o 14tej sme už prišli v podstate k hotovému.
  • ide o rodinnú farmu, nie profi reštauráciu – keď sme si pýtali nápojový lístok, tak sa pán domáci chápavo usmial a zahlásil, že majú biele a červené domáce víno, vodu, rakiju a colu s fantou.
  • mnohé suroviny si dopestovávajú sami, mohli sme sa voľne pohybovať, pozrieť si záhradku, pozdraviť zvieratká (ovečky, sliepočky, somárikov).
  • predávajú aj svoje víno, rakiju, olivový olej. V prípade, že sú tam väčšie skupiny turistov, tak ponúkajú aj ochutnávku.
  • chodia tam turistické autobusy, ale nám to autenticite neubralo, usadili nás na terasu mimo hlavného ruchu organizovaných skupín. Videli, že nás zaujíma tajomstvo „peka pečenia“, o to s väčším záujmom nám vysvetľovali ako to funguje.

ŠIBENIK – korčuliarsky mini bonus

Úprimne priznávame, Šibenik sme veľmi neprebádali. Časovo sme to nestíhali. Avšak po ceste z výletu z ostrova Zlarin, sme navštívili aspoň krásnu katedrálu a prinášame pár postrehov:

  • mesto dýcha krásnou atmosférou. Centrum skrýva nádherné uličky, v ktorých sa dá bezcieľne motať. Pozor ale, aby ste sa pri tom motaní nestratili. Určite treba dohliadať, kam smerujú detské nôžky.
  • mimo klasických historických pamiatok si skúste ozvláštniť výlet aj pátraním po „amor de cani“ (dávne misky na pitie vody pre smädných psíkov), či „Šibenik rebus“ (záhadný kamenný reliéf). My sme ich nestihli nájsť, ale v prípade objavovania Šibeniku, by sme ich isto hľadali :-D.
  • vychodená dlažba sa nám neuveriteľne šmýkala. Pripadali sme si ako na klzisku, už len korčule nám chýbali. Výhodou bolo, že náš večne utekajúci Malý výletník konečne spomalil a chodil opatrne. Všetko zlé je na niečo dobré.

TO JE KONIEC? KDEŽE…

Samozrejme sme nestihli všetko. Chorvátsko prekvapuje svojimi pokladmi a oplatí sa objavovať zákutia. Prinášame ešte pár tipov kam v okolí Šibeniku na výlet:

  • ostrov Prvić – po ceste trajektom na Zlarin sa môžete zastaviť aj na tomto ostrove. Nachádza sa tu centrum Fausta Vrančića – vynálezcu, obdivovateľ daVinciho. Skúšal napríklad zostrojiť padák.
  • ostrov Murter – tu nájdete, okrem iného, v meste Betina múzeum venované stavbe drevených lodí.
  • národný park Kornatisúostrovie. Raj potápačov, krásne útesy, a špeciálne starodávne kamenné múry vybudované bez malty.
  • Drniš (Pakovo Selo) – zastavte sa v Etnolande. Vysoko hodnotená „atrakcia“. Prejdite sa dedinkou a spoznajte tunajšiu kultúru v interaktívnej forme.
  • Knin – kraľovské mesto s pevnosťou Sveti Spas.

Chorvátsko a konkrétne okolie Šibeniku ponúka aj mnoho ďalších krásnych miest. Veríme, že sme vás aspoň trochu inšpirovali a užijete si dovolenku tak ako my :-).

Malí Výletníci Novinkovo
Zvedavá mama & Veselý tato

Sme večne Zvedavá mama Kristína a Veselý tato Radko, ktorí na svojich potulkách s Malými výletníkmi nadšene objavujú čarovné zákutia rodného kraja a spoznávajú tvorbu šikovných rodákov. Veľmi radi Vám priblížime naše objavy a postrehy z výletov po Slovensku a vás a vašich malých cestovateľov inšpirujeme k nezabudnuteľným zážitkom. › Náš príbeh ‹

Comments (1)

Comments are closed.

0 Zdielaní
Zdieľaj